ا

مشخصات کشور ایتالیا

 

وسعت:301 هزار و 230 کیلومتر مربع

جمعیت: 57998353 نفر
(آمارگیری مربوط به سال 2004)

همسایگان: اتریش، فرانسه، سن مارینو، اسلوونی و سوئیس

زبان: ایتالیایی

پایتخت: رم
 

 

 

لینک منبع

رنج ایتالیا برای موفقیت در فوتبال در مقایسه با سایر کشورها اگر کم نبوده ولی آسان هم نبوده است.

 

آغاز با فرانسه

فوتبال مدرن در ایتالیا با آمدن یک تاجر انگلیسی به این کشور وارد شد و در شهرهای شمالی جنوا ، تورینو و میـــــــــــــــلان ،این ورزش آهسته آهسته جای خود را در میان طرفداران آن باز کرد. فدراسیون فوتبال ایتالیا در سال 1898 رسما تاسیس شد و آنها در سال 1905 به عضویت فیفا در آمدند.اولین مبارزه رسمی تیم ملی ایتالیا در سال 1910 مقابل تیم ملی فرانسه بود که نتیجه آن به سود آتزوریها رقم خورد . این پیکار در میـــــــــــــــلان انجام شد و ایتالیایی ها 6 بر 2 حریف خود را شکست دادند.

 

30 سال افسانه ای

ایتالیا در آغاز با بدشانسی های بسیاری مواجه شد.این تیم برای رسیدن به یک تیم پر قدرت و تبدیل شدن به یک نیروی قوی در فوتبال جهان به زمان نیاز داشت. شکست 7 بر 1 در مجارستان در سال 1924 نشان از تایید این موضوع داشت که آنها باید تلاش کنند.  با وجود این ایتالیا 30 سال است که تبدیل به یک تیم پر قدرت شده و در زمره ی برترینهای جهان به شمار می رود.

ایتالیا به مربیگری ویتوریو پوتزو و الهام گرفتن خوب از جسارت آرژانتینی ها در جام جهانی 1934 در ایتالیا مقابل تیم ملی چک و اسلوواکی به پیورزی 2 بر 1 رسید و فاتح این جام شد. این پیکار در استادیوم رم برگزار شد.

 

المپیک طلایی

ایتالیا بعد از شکست اتریش با نتیجه 3 بر 1 به پیروزی طلایی در المپیک 1936 دست یافت و سپس با درخشش سیلویو پیولا که 5 گل در رقابتهای جام جهانی 1938فرانسه به ثمر رساند از عنوان قهرمانی خود دفاع کرد. در فینال این دوره از رقابتها ایتالیا در مسابقه فینال 4 بر 2 مقابل مجارستان به پیروزی رسید. در این بازی پیولا 2 گل از 4 گل آتزوریها را به ثمر رساند و یک پاس گل ساخت.

 

بازگشت موفقیت

ایتالیا طی 3 دهه موفقیتهای بیشماری را در سطح ملی و باشگاهی به دست آورد. دیدن یک جمع قوی متشکل از بازیکنان خارجی در سری A و گسترش شیوه خفه کننده دفاعی با نام «catenaccio» مشکلات بسیاری را برای ایتالیایی ها و مخصوصا بازیکنان خارجی به همراه داشت. تا آنجا که این عده از بازیکنان در سال 1964 اعتراض خود را با عصبانیت نسبت به رواج این شیوه دفاعی به فدراسیون فوتبال ایتالیا اعلام کردند.

 

شکست یوگسلاوی

با وجود این فوتبال ایتالیا هم چنان به کار خود ادامه داد.در جام جهانی 1966 آتزوریها یک شکست تحقیر کننده و بسیار بد مقابل کره ی شمالی پذیرفتند.باختی که تا مدتها کابوس ایتالیایی ها شد. اما 2 سال بعد آنها با فراموش کردن این باخت به موفقیت و دوره خوب پیروزی بازگشتند.در فینال اروپای 1968ایتالیا در شهر رم با شکست 2 بر 1 یوگسلاوی فاتح این جام شد و به این ترتیب مردم ، خاطره ی 1966 را به کلی از ذهن خود حذف کردند.

 

شکارچیان طلایی

جانی ریورا و ساندرو ماتزولا به بازگشت قدرت نزد ایتالیایی ها کمک فراوانی کردند. آنها را شکارچیان طلایی نامیدند. ایتالیا را تا فینال جام جهانی 1970در مکزیک رساند و تاثیر زیادی در نوع بازی تهاجمی آتزوریها داشتند. اما در هر حال ایتالیا در فینال 4 بر 1 به برزیل باخت تا کسب مقام دومی برایشان کافی باشد.

 

جانور سیاه

برزیل را ایتالیایی ها در دهه 70 جانور سیاه نام نهادند.این تیم پر قدرت از امریکای جنوبی در سال 1978 باز هم موی دماغ ایتالیایی ها شد و با پیروزی بر آتزوریها موجب شد تا این تیم به مقامی بهتر از چهارمی در جام جهانی دست پیدا نکنند.2 سال بعد در تازه ترین مسابقات اروپا ، ایتالیا مقام چهارمی را باز هم تکرار کرد تا همچنان برای کسب مقام قهرمانی تشنه بنامد.

 

پائلو روسی

ایتالیا در جام جهانی 1982 (سالی که در آوریل اون کـــــاکـــــا به دنیا اومد) اسپانیا با درخشش بازیکنی به نام پائلو روسی به مقام سومی این رقابتها دست یافت. روسی در برابر برزیل شاهکار کرد و 3 گل ایتالیا را در پیروزی 3 بر 2 مقابل برزیل به ثمر رساند.در این زمان کاپیتان دینوزوف به مرز چهل سالگی رسیده بود. پائلو روسی در جام جهانی 1982 ، 6 گل برای آتزوریها به ثمر رساند و عنوان آقای گلی این تورنمنت با شکوه را از آن خود کرد.

 

پنالتی تلخ

جام جهانی 1990 به میزبانی ایتالیا برگزار شد. آنها تا مرحله نیمه نهایی با قدرت پیش آمدند اما مقابل آرژانتین کم آوردند. این پیکار در ناپولی انجام شد و ایتالیا بازی را ضربات پنالتی به حریف پر قدرت خود که کاپیتان دیگو آرماندو مارادونا را در اختیار داشت واگذار کرد . در جام جهانی 1994 آمریکاآنها باز هم در گرداب پنالتی گیر افتادند و اسیر و بیچاره این ضربات شدند اما این بار افسوس آنها خیلی بیشتر بود چراکه در مرحله فینال این مصیبت گریبانگیر آنها شد.

 

                                                                       

و این بار پنالتی شیرین...

جام جهانی 2006 به میزبانی کشور آلمان برگزار شد. ایتالیا همواره شیوه قدیمی دفاعی خود را حفظ کرده بود ولی این بار با تعدادی تغییر به این تورنمنت پا گذاشته بود و همواره تشنه قهرمانی بود.

 آتزوریها خط دفاعی خود را به شدت تقویت کرده بودند و در خط هافبک هم بازیکنان خوب و توانایی چون پیرلو و گرسو داشتند. خط حمله هم که با حضور دل پیرو رو به تجربه داشت و با لوکا تونی دم از خلاقیت می زد.البته نباید نقش بسزای فرانچسکو توتی را در تک تک نقاط زمین فراموش کنیم.

تیم آتزوری تا مرحله نیمه نهایی نسبتا خوب بالا آمد و در نیمه نهایی موفق شد تیم میزبان این رقابتها را با 2 گل مغلوب سازد. این شکست برای آلمانی ها تنها کابوسشان تا دوره بعد است...چراکه آنها برای قهرمانی آمده بودند ولی در عین ناباوری در مقابل تماشاچیان خود اینگونه از دور رقابتها کنار رفتند.

تا کار به آن فینال جنجالی کشید که مدتها در ذهن طرفداران زیدان خواهد ماند...اتفاقی که موجب شد زیدان با دوره بازیکنی با یک ضربه سر شدید به ماتراتزی و دریافت کارت قرمز از داور خداحافظی کند.

آن فینال هم به پنالتی کشید ولی چقدر برای فرانسه بد شد که زیدان را در اختیار نداشت تا پنالتی بزند و سر انجام ترزگه برای آخرین پنالتی رفت و در عین ناباوری توپ را به بالای دروازه فرستاد...

در نهایت ایتالیا بار دیگر قهرمان شد.

منبع : Www.DipaG.BlogFa.CoM

 

*جان هر کسی که دوست دارید اگه مطلبی رو کپی کردید...منبع رو هم ذکر کنید.*

/ 0 نظر / 38 بازدید